Abstynencja pracowników przez różne choroby stanowi poważny problem zarówno dla przedsiębiorstw i firm, jak i instytucji społecznych. W czasie zwolnienia lekarskiego taka osoba nie może wykonywać zawodowych obowiązków, ale też należy mu się za ten czas odpowiednie świadczenie. Do pewnej liczby dni płaci je pracodawca, a później obowiązek ten powinien przejść do ZUSU.
W chronieniu przed chorobami pracowniczymi ogromne znaczenie ma prewencja, dlatego też w działania tego typu angażuje się też często PIP. Jednym z obszarów, w których zaczęto tego typu działania, jest przeciwdziałanie i zapobieganie skutkom stresu zawodowego wśród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W tym celu przygotowano liczne warsztaty i szkolenia związane z takimi zagadnieniami.
Pracodawcy w zakresie tego projektu mogą skorzystać dodatkowo z szeregu narzędzi, jakie pozwolą oszacować wysokość ryzyka w firmach, które do nich należą. Dzięki takiej analizie można będzie zainicjować skuteczne działania zapobiegające, a poza tym zacząć wdrażać środki profilaktyczne zapobiegające występowaniu stresu zawodowego.
Jak widać po statystykach, ten właśnie czynniki to jeden z najczęściej występujących przyczyn pracowniczych chorób. Szacuje się, że blisko 60 procent zwolnień lekarskich będzie rezultatem postępujących kłopotów z nieradzeniem sobie ze zbyt dużym napięciem w miejscu pracy. Jedynie zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego częściej bywają zgłaszane wśród problemów z wykonywaniem pracy zawodowej.
Zbyt długi stres może się bardzo negatywnie odbić na rozmaitych obszarach życia, nie tylko w sferze osobistej, ale też zawodowej. Często powoduje narastające kłopoty ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, a pozostawiony bez leczenia może się stać przyczyną poważnych chorób. Narażenie przez dłuższy czas na duży stres zakończyć się nawet może ciężką nerwicą czy depresją.
Pracownicy w licznych przypadkach nie wiedzą zupełnie, jak negatywne skutki będzie dla nich niosło stresujące życie. Skutki tego typu sytuacji odbywają się również na codziennym działaniu firmy, bowiem znacznie się zmniejsza motywacja i produktywność, a zwiększa ilość zwolnień chorobowych oraz wypadków.